“Pojdi Globlje”:: dva dneva delavnic in okrogla miza

20. – 21. maja 2023 Joga združenje Slovenije organizira dvodnevni dogodek POJDI GLOBLJE

Lokacija: ŠD Tabor, Tabor 13, Ljubljana

Želimo si povezati skupnost joga učiteljev in ustvariti vikend na katerem bomo dobili in delili poglobljeno in raznoliko znanje ter soustvarjali prostor, ki bo navdihujoč, varen, preizprešajoč.

Čez vikend se bo zvrstilo 6 dvo-urnih delavnic in ena 75 minutna okrogla miza.

CENA:
50 € (za aktivne člane JZS – vse, ki so članstvo obnovili v letu 2023)
150 € (za nečlane – joga učitelje ali dolgoletne jogiste)

(ob prijavi napišite, če potrebujete račun na pravno osebo in podatke)

PRIJAVA: info@joga-zdruzenje.si

S seboj potrebujete svojo podlogo, pripomočke in deko. 

URNIK

Sobota

9:00 – 11:00 Nataša Babič: Od stopal do bokov

11:20 – 13:20 Julija Bonai: Psihologija joge

15:00 – 16:15 Okrogla miza – Saša Perpar in gosti: Odgovornost joga učitelja/ice

16:30 – 18:30 Dalibor Todorović: Asana in pranayama kot dve izmed ključnih sestavni na poti transformacije

Nedelja

9:00 – 11:00 Maja Dakskobler: Učiti izven struktur moči

11:20 – 13:20 Boštjan Čampa: Polivagalna teorija in okna tolerance

15:00 – 17:00 Tinkara Peternelj: Ritualno obarvana joga z vključitvijo obrednega kakava v prakso na blazini

OPIS

Nataša Babič: Od stopal do bokov
Na tej dvourni delavnici se bomo poglobili v dinamično raziskovanje stabilnosti kolka in mobilnosti in vključevali dobro mero igrivosti med vadbo. Raziskali bomo povezavo med našimi stopali in boki v gibanju in v asani. V dvigovanju iz tal bomo raziskali sedeče in nato stoječe položaje. Ta praksa nas vabi k opazovanju in raziskovanju svojega fizičnega jaza, da bi na koncu lahko globlje spoznali in razumeli naš cel/globlji jaz.
O Nataši:
Je 500-urna RYT certificirana učiteljica joge in meditacije z 10-letnimi izkušnjami poučevanja v NYC. Prvo 200-urno usposabljanje je opravila leta 2012 in takoj začela poučevati. Študij je nadaljevala leta 2014 in zaključila še 300 urno joga izobraževanje pod budnim vodstvom in mentorstvom Anye Porter, znane po njenem spretnem pristopu k jogi skozi anatomijo v gibanju in z premišljenim zaporedjem. Nataša se je veliko izobraževala tudi pri Carrie Owerko, svetovno znani učiteljici joge Iyengar, ki je znana po njenem igrivem pristopu k vadbi ter pri Amy Matthews (The Breathing Project) kjer je študirala utelešeno anatomijo in kineziologijo za jogiste.
Na svojih delavnicah Nataša raziskuje telo v gibanju, krepi gibljivost in zavedanje, počasi gradi določene asane s pomočjo pozornosti in ustvarjalnega zaporedja.

 

dr. Julija Bonai: Psihologija joge
Delavnica je namenjena predstavitvi psiholoških vidikov joge. Sestavljena je iz teoretskega dela oziroma predavanja in praktičnih vaj. Ker smo učitelji joge že seznanjeni vsaj z osnovami jogijske psihologije, bo predavanje poseglo predvsem v natančnejšo razlago psihologije joge, kot jo najdemo v starodavnih spisih in jo hkrati umestilo v širši kontekst azijske psihologije in sodobne zahodne psihologije.
O Juliji:
Julija Bonai je učiteljica hatha joge (RYT 500), joge za otroke v vrtcu, joge za osnovnošolce in joge za nosečnice. Mednarodno priznan certifikat hatha joge za osnovno stopnjo je pridobila na dvesto urnem tečaju v Sivananda Yoga Vedanta Dhanwantari Ashramu – Neyyar Dam (Kerala – Indija).
Mednarodno priznan certifikat za nadaljevalno stopnjo je pridobila na tristo urnem tečaju za učitelje joge v Yog Peeth – Rishikesh (Uttarakhand – Indija). Trenutno se izobražuje preko on-line tečajev hatha joge za napredno stopnjo in ostalih tečajev jogijske filozofije in psihologije, ki jih izvaja Swami Paramananda.
Doktorirala je iz filozofije duha, ki povezuje filozofijo in psihologijo.

 

 

Saša Perpar: Odgovornost joga učitelja/ice (okrogla miza)
Obstajajo določene odgovornosti, ki jih prinaša poučevanje joge, ne glede na stil in vrsto jogijske prakse. Prva, najpomembnejša odgovornost je zdravje vadečih – in ne le fizično, pač pa tudi njihovo psihično zdravje. Vemo, da se število psihičnih težav v naši družbi strmo povečuje, tudi uporaba antidepresivov in antipsihotikov. Lahko določene jogijske tehnike sprožijo težave pri takšnih vadečih in ali poznamo pravilen odziv na to?
Smo učitelji in učiteljice joge finančno odgovorni, če se nekdo poškoduje na naši vadbi? Se lahko v takšnem primeru zavarujemo pri zavarovalnici? Kako je z našo odgovornostjo, če jogo poučujemo otroke? In nenazadnje, veliko učiteljev/ic joge sanja o tem, da potujejo po svetu in na različnih eksotičnih lokacijah poučujejo jogo. Kako je z našo odgovornostjo do vadečih pri poučevanju v tujini?
Na okrogli mizi se nam bodo pridružili zdravnica, zavarovalna agentka in učiteljica joge za otroke.
Pridružite se nam, zanimivo bo, prostor pa bo tudi za vsa vaša vprašanja.
Okroglo mizo bo vodila Saša Aleksandra Perpar IRJU300, učiteljica joge in vodja Avocado centra v Logatcu.

 

Dalibor Todorović: Asana in pranayama kot dve izmed ključnih sestavin na poti transformacije
Kako v sodobni družbi povezati asane in pranayamo, da bo lažje izkusiti še ostale Patanjalijeve joga zamisli?
Gib (asana) in dih (pranayama) sta neločljivo prepleteni entiteti, ki ju je v določeni meri možno usmerjati in spreminjati njuno kvaliteto, s tem pa vplivati tudi na ostale kvalitete posameznikove biti.
Namen delavnice je predstaviti tako njuno nekoliko bolj poglobljeno teoretično znanstveno podlago kot tudi utelesiti/izkusiti nekatere ideje o tem, kje in kako se prepletata ter kako ju lahko usmerjamo, da ustvarimo različne učinke.
O Daliborju:
Ne poučuje joge na skupinskih vadbah, temveč znanje in izkušnje združevanja (joge) različnih entitet biti predaja predvsem podjetnikom in športnikom. Kot diplomant Fakultete za Šport (FŠ), je bil leta 2015 tudi podpisnik dopisa strokovnemu svetu RS za šport z utemeljitvijo zakaj joge (še danes) ne vidi kot šport, čeprav vedno bolj verjame, da se tako področje športa kot tudi joge lahko medsebojno dopolnjujeta in neizmerno prispevata k obojestranskemu razvoju.

 

Maja Dakskobler: Učiti izven struktur moči
Predpostavko, da je učitelj (joge) poznavalec ali avtoriteta, je potrebno razbliniti. Patriarhat že stoletja uspeva na miselni strukturi, da nekdo “ve” in zato drugi ne. Naša naloga je skrbno podpreti vsakega posameznika na način, da mu omogočimo vzpostaviti lastno, avtonomno prakso, kjer je posameznikova moč prepoznana in kjer nastane prostor za razcvet avtentičnosti, osvoboditev travm in ljubezen do drugih. Joge se ne učimo pod nekom, ampak z nekom.
Okvir delavnice bo tvorilo 5 načel jogijske prakse, ki jih je učil “oče sodobne joge” – Sri T. Krishnamacharya. Pogledali bomo, kako jih lahko vključimo v prakso, ki jo že poznamo in imamo radi.
O Maji:
Po opravljenem študiju na Fakulteti za šport sem pridobila naziv magistrica kineziologije in več let kot kineziologinja delala v praksi. Joga je moja življenjska spremljevalka zadnjih 10+ let, preoblikovala mi je življenje, zato sem svoje področje delovanja preusmerila in poglobila v preučevanje le-te. Leta 2019 sem spoznala Marka Whitwella, učenca T.K.V. Desikacharja in Sri T. Krishnamacharye. Postala sva prijatelja, z njim sem se ogromno odučila in svojo pozornost tako preusmerila v bolj tradicionalne oblike poučevanja skozi individualna
odnosna srečanja med učiteljem in učencem.

 

Boštjan Čampa: Polivagalna teorija in okna tolerance
Na delavnici si bomo pogledali koncept polivagalne teorije in okna tolerance in uporaba le-tega v praksi skozi predstavitev praktične uporabnosti za učitelje joge, tako v smislu vodenja skupine, prepoznavanja (pre)aktivacij živčnega sistema pri udeležencih (in tudi pri učitelju), na kaj biti pozoren in kako postopati pri osebah z izkušnjo travme, kako prepoznati simptome Postravmatske stresne motnje (PTSM) in kako ravnati v takih primerih (npr. v primeru paničnega napada). Osvetljen bo tudi pomen prakse joga kot modela za čustveno samoregulacijo.
O Boštjanu:
Delavnico bo vodil Boštjan Čampa, IRJU 300, psihoterapevt, supervizor, edukant modela Somatic Experience. S prakso joge se srečuje od leta 2003 naprej, aktivno pot na področju psihoterapije pa je pričel leta 2011. Od tedaj vodi različne psihoterapevtske skupine, izvaja različne oblike psihoterapije in vodi izobraževanja ter izkustvene delavnice. Raziskovanje in praktično delo je usmerjeno predvsem na področja anksioznosti, delo s skupinami, supervizije, delo z moškimi, področje nasilja in obravnava travm.

 

dr. Tinkara Peternelj: Ritualno obarvana joga z vključitvijo obrednega kakava v prakso na blazini
Ob pričetku se bo predstavil namen postavljanja svetega prostora, vloga in učinki kakava, potovanje skozi tri svetove (podzemlje, življenje na zemlji in višji svet), komunikacija z naravo in moč blagoslova. Kakav pomaga razjasniti um, odpira srce in prinaša pogum za potovanje navznoter, globoko in tudi široko. Zaporedje jogijskih položajev bo tako usmerjeno v kultivacijo hvaležnosti, drzne ranljivosti in brezpogojne ljubezni. Učinki zdravilnih dihov, gibov in kakava nas bodo v zadnjem delu skozi šavasano še enkrat popeljali skozi vse tri svetove ter končno prizemljili v ‘tukaj in zdaj’.
O Tinkari:
Učiteljica joge, RJU 600 in inštruktorica pilatesa, kot doktorica biokemije pa zadnjih 7 let poučujem na programu Biopsihologija, Univerze na Primorskem. Svoj prosti čas najraje aktivno preživljam v naravi in potujem po svetu. Zanimajo me holistični pristopi k doseganju in vzdrževanju človekove vitalnosti, telesna inteligentnost, raziskovanje različnih slojev sebe, šamanizem. Glavni del izobraževanja za učiteljico joge sem opravila v Gvatemali in Peruju, kjer so filozofijo joge prepletli s starodavnimi praksami tamkajšnjih kultur (‘medicine wheel’, ‘three worlds’, inteligentnost svetih rastlin, obredi s kakavom…).